Samtliga vinnare

Dessa har vunnit sedan priserna började delas ut:

2017 Östarps Gästgivaregård
2016 Michael Smedberg, Skånska Tak AB, Sjöbo
2015 Claes Andersson, Teleservice AB i Sjöbo
2014 Jimmy Lundholm, Vollsjötryck AB i Sjöbo
2013 Per-Åke Nilsson, Interlift AB Sjöbo
2012 Karolin & Olof Jeppsson, DOFAB AB
2011 Ingmar Nilsson, Ebbe Henriksson och Arne Arnoldsson Vollsjö Lantbruksservice
2010 Jörgen Göransson Göransson & Ask Fastighetsförmedling
2009 Jan Johansson Knickarps Bil & Traktor
2008 Tommy Johansson Autodemontering AB
2007 Anders Eriksson ICA Supermarket
2006 Eva & Bjerke Andersson Vannarpsbussarna
2005 Inge Fröjd SourceFood producti
2004 Lars Olsson, Vetpoint AB
2003 Lennart Mårtensson, Sjöbo Gästgivaregård
2002 Kjell & Lena Jönsson Kjells Sport 6 vapen AB
2001 Knut Axel Nordenbelt Jacson of Scandinavia
2000 Claes Nilsson NIMAB Entreprenad AB
1999 Lars, Thomas & Claes Jinbäck Scanjet Clean AB
1998 Erling Bengtsson, BEPPS AB
1997 Nils-Erik Persson
1996 Thorwald Hellenius Hellenius Bygg
1995 Lars Spånberg Sjöbo Bruk
1994 Jan Håkansson Blenta AB
1993 Sverker & Mikael Dahl AB W.H. Nordvalls & Co.
1992 Per Höiby Eiser Trikå
1991 Rolf Andersson & Leif Persson Sjöbo Tandteknik
1990 Gert-Rolf Bengtsson Bil Bengtsson
1989 Claes Andersson Teleservice
1988 Hans-Eric Andersson Bevakningsgruppen i Färs AB
1987 Bertil Nilsson Öveds Slöjdfabrik
1986 Lennart Nyström L Nyström Byggnads AB

2018 Eriksgården
2017 Birgitta Folkesson, Bjärsjölagårds Slott, Bjärsjölagård
2016 Karin Laserow, Laserow Antiques & Interior Design, Brandstad
2015 Äventyrscampen i Sövde, Rene, Pia, Jimmy och Joakim Egeriis
2014 Kreativa Klasaröd
2013 Styfva Hattar
2012 Everlövs Ryttarsällskap & Henriksdals Ryttarförening
2011 Team Jakob
2010 Sjöbo Ungdomsorkester
2009 Sjöbo Simsällskap
2008 Åsa & Jan Persson Lövestad
2007 Eva & Otto Ramel Arena Övedskloster
2006 Lena & Mark Wells Wells House
2005 Sövde Byalag/Sövde Amfiteater

2018 Sara Färlin, Elsekjells Mejeri, Sjöbo
2017 Cia Wahlgren, Sockerdrömmars, tårtor, mat och catering, Sjöbo
2015 Isa Olsson, Massive Performance AB, Sjöbo
2014 Ebba Mattsson, Medvetenmini Sjöbo
2013 Maria och Leon Bchara, SmakSak Blentarp
2012 Mats Haraldsson & Annelie Persson, Haraldssons Auktioner AB
2011 Josefine Ohlsson, Fröken Ofelia

2017 Kerstin och Per Mårtensson, Simontorp
2016 Magnus Isaksson och Kitty Olsson, Solhälls Gård, Vollsjö
2015 Gunilla och Magnus von Buxhoeveden, Hallaberg Gård
2014 Magnus och Sofie Olsson, Heingetorps Gård i Lövestad
2013 Ingemar Persson Backdala Gård Vallarum
2012 Alexandra & Anderas Nilsson Nyhems Gård
2011 Birthe & Bo Mårtensson Brandstad Gård
2010 Ann & Tomas Persson Tolånga 17
2009 Ann-Britt & Hans-Erik Åkerblom Åkerbloms Gård i Fränninge
2008 Sverker Malmborg & Pia Wilhelmsson Brockamöllan
2007 Anna-Karin & Nils-Erik Nilsson Eriksgården      

2017 Lassessons Eletriska AB, Lars-Erik, Gulli, Margareta och Erik Lassesson, Sjöbo
2015 Corinne och Monika Persson, Möllans Café i Sjöbo
2014 Lars Lundberg, Tuna Busland Sjöbo
2013 Matilda Andersson Sara Mårtensson, Kamilla Lindström, Sibylla Väst
2012 Jimmy Lundholm, Vollsjö Tryck AB
2011 Anna-Maria Hansson, Hans Hanssons i Lövestad

2017 Lena Ytterberg, Näringslivsutvecklare Sjöbo kommun
2016 Personalen på restaurang Glädjekällan på äldreboendet Ängsgården, Sjöbo
2015 Montörerna, Ställningsmontage Syd AB i Brandstad
2014 Karin Nilsson, AB Sjöbohem
2013 Marcus Persson & André Sahlin Vollsjö Snickerier
2012 ----------------
2011 Göran Nilsson, Vollsjö Lantbruksservice
2010 Heide Persson, Bil Bengtsson
2008 Monica Strömbeck, Sjöbo kommun

Skriv ut
Senast uppdaterad: 27 november 2018
Sidan publicerad av: Marie Nordgren